I još za kraj..Rezultati i momenti za pamćenje..

Završili smo s istraživanjem bioloških promjena u zaraženim biljkama i virusne replikacije u Pokusu 1 (P1) i dodatno postavljenom Pokusu 2 (P2). Rezultati morfoloških, fizioloških i biokemijskih analiza zaraženih biljaka u drugoj sezoni mjerenja P1 (2021), zajedno sa prvom sezonom (2020) ukazuju na poremećenost mnogih parametara, a najviše enzima stresa, peroksida i proteina. Odgovori biljke su ovisni o sorti, tipu virusnog izolata i duljini trajanja infekcije. Analizirajući promjene ovisne o genotipovima GLRaV-3, nije zabilježen specifičan odgovor povezan s određenom sortom ili ispitanim parametrom. Dobiveni su prvi rezultati analize kvantifikacije varijanti GLRaV-3 svih tretmana u P1 dok pojedinačno razlikovanje i kvantifikacija varijanti kada je virusni izolat sastavljen od više varijanti, zbog velike genetičke srodnosti nije bilo moguće ni primjenom HRM metode. Kvantifikacija virusa u P1 bila je smanjena za razliku od one u P2, što pripisujemo načinu prijenosa virusa, u kojem smo trećim uzorkovanjem završili istraživanje dinamike virusne replikacije. Rezultati ukazuju da prisutnost drugih virusa, kao i fenofaza domaćinske biljke imaju negativan efekt na replikaciju GLRaV-3, ali i ostalih virusa u inokulumu. Autohtona sorta Tribidrag se u oba pokusa pokazala prilagodljivijom od ostalih sorti na virusni stres, što dokazuje izostanak simptoma uz poremećene stanične parametre.

Za više informacija o rezultatima projekta, čitajte naše radove i pratite i dalje naše stranice!

Do nekog sljedećeg projekta, nasmijani i znanstveno produktivni bili!

Svaki kraj je novi početak 😊  Intenzivan rad na GRAPE-PATH3 prethodnih godina iznjedrio je mnoštvo zanimljivih rezultata, novih iskustava, mudrosti i ideja za neki novi budući projekt. Brojni zadaci su ostvareni, publikacije su objavljene, neke nove suradnje su započete dok su one postojeće učvršćene. Ekipa GRAPE-PATH3 projekta se zahvaljuje svima koji su nas pratili u našem radu i koji su na bilo koji način pomogli da ovih dana, pomalo umorni ali zadovoljni privodimo kraju zadnje poglavlje ovog projekta.

Do neke nove zanimljive znanstvene priče, želimo svima sretan Božić i Novu Godinu punu radosti, mira i veselja od GRAPE-PATH3 ekipe!

Rad naslova: Grapevine leafroll-associated virus 3 in single and mixed infections triggers changes in the oxidative balance of four grapevine varieties, autora:  Katarina Hančević, Mate Čarija, Sandra Radić Brkanac, Emanuel Gaši, Matevž Likar, Goran Zdunić, Marjana Regvar, Tomislav Radić, je objavljen u časopisu International Journal of Molecular Sciences (IF= 6,208).

Rad je dostupan na sljedećoj poveznici: https://www.mdpi.com/1422-0067/24/1/8

International Advances in Plant Virology (IAPV22) 

Učestvovali smo na simpoziju koji se u organizaciji Društva za primijenjenu biologiju održao u Ljubljani  od 5. do 7. listopada. Na ovom cijenjenom virološkom kongresu sudjelovali smo poster prezentacijom naslova:  “The biological response of different grapevine variety to virus infection”, autori: Katarina Hančević, Mate Čarija, Tomislav Radić, Sandra Radić Brkanac, Emanuel Gaši, Matevž Likar, Ana Mucalo, Goran Zdunić, Marjana Regvar, gdje smo prezentirali rezultate GRAPE-PATH3 projekta.

International Conference on Biodiversity and Molecular Plant Breeding

Sudjelovali smo na međunarodnoj konferenciji “International Conference on Biodiversity and Molecular Plant Breeding” koja se odvila od 02. do 06.10. 2022. godine. Konferencija je organizirana od strane Znanstvenog centra izvrsnosti za bioraznolikost i molekularno oplemenjivanje bilja u Novigradu Istarskom. Doktorant Mate Čarija sudjelovao je usmenim izlaganjem gdje je prezentirao dio rezultata ostvarenih na GRAPE-PATH3 projektu, a naslov njegovog izlaganja je bio ,,Relative expression dynamics of GFkV, GVA and GPGV in grapevine host plants”. Zahvaljujemo se organizatorima na izuzetnoj organizaciji u prekrasnom ambijentu!

Mikroskopski svijet vinove loze na Europskoj noći istraživača

I ove godine, zadnjeg petka u rujnu, prisustvovali smo Europskoj noći istraživača, s popularno-znanstvenim aktivnosti pod nazivom „Mikroskopski svijet vinove loze“ s ciljem informiranja javnosti o svakodnevnom utjecaju znanosti u svakodnevnom životu i društvu.

Pokazali smo posjetiteljima vinovu lozu zaraženu patogenim, samo korisnim te kombinacijom patogenih i korisnih mikroorganizama. Ukazali smo na vizualne simptome koje izazivaju patogeni i pojasnili koji su fiziološki procesi iza toga te koje posljedice imaju na zdravlje biljke, kao i mogućnost kako korisni mikroorganizmi mogu umanjiti ili čak poništiti štetne učinke patogena. Imaju li mikroorganizmi isključivo jednoličnu narav ili ponekad zlikovci mogu biti korisni? Kako su ovo aktualne teme projekta GRAPE-PATH 3, imali smo puno novih saznanja i rezultata prezentirati zainteresiranoj publici.

Sudjelovanje na simpoziju: Plants in changing environment

U organizaciji Slovenskog društva biljnih biologa, od 15. do16. rujna smo sudjelovali na kongresu Plants in changing environment koji se održao u Ljubljani. Na simpoziju je Prof. dr. sc. Sandra Radić Brkanac, suradnica na projektu, prezentirala rad naslova: Influence of grapevine leafroll-associated virus 3 on physiological indicators in grapevine, dio rezultata fizioloških analiza kao posljedica virusne infekcije koje smo dobili u sklopu GRAPE-PATH 3 projekta.

Sudjelovanje na mikrobiološkoj FEMS konferenciji

Ove godine sudjelovali smo na međunarodnoj konferenciji u organizaciji Federation of European Microbiological Societies (FEMS) koja se održala u Beogradu 30.06.-02.07.2022. Naš rad je predstavljen poster prezentacijom naslova ,,Influence of grapevine phenological stage and virus inoculum composition on the replication of GLRaV-3” gdje je Mate Čarija prezentirao dosadašnje rezultate u kvantifikaciji virusa GLRaV-3. U prepunim dvoranama konferencije naš rad je prezentiran u društvu nekih od trenutno najvećih imena mikrobiologije iz svih njenih aspekata te nam je izuzetna čast što smo sudjelovali na ovako prestižnom kongresu. Hvala organizatorima na prekrasnoj atmosferi i veselimo se budućim FEMS-ovim kongresima!